Jerash och Warszawa

Hej och välkomna tillbaka till Jordanien och min blogg!

Jag tog mig till Jerash som ligger 45 kilometer norr om Amman. Jerash är känt för att vara hemmet till en av de bäst bevarade romerska städerna och arkeologiska utgrävningar har visat att Jerash var befolkat redan på bronsåldern.

Adrians båge
Hippodromen – hästkapplöpningsbanan
Den ovala plazan
Artemis tempel – Artemis var stadens skyddspatron
Jag tror knappt att jag har smakat en godare hummus än denna. Den var otroligt krämig!
Här är en bild på ägaren av hotellet. Han var fantastisk. När jag hade orealistiska förväntningar på vad jag skulle hinna med att se under min korta vistelse i landet tog han ner mig på jorden och beskrev mycket tydligt och bestämt vad jag skulle hinna med under mina dagar i landet. Jag uppskattar någon som kan ta kommando på det sättet som han gjorde. En stor eloge till honom!
Free the nipple
Här har vi Olga. Nu har vi tagit oss till Warszawa och befinner oss i närheten av Kulturpalatset.
Här har vi Kulturpalatset.
Jag var alltför trött för att traska runt i Warszawa, efter en lång flygresa, så jag hittade inte på så mycket i staden innan jag for hem till Svea rike.

Kommentera | Comment

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *