Hej mina vänner! Det var längesedan ni hörde av mig nu! Det beror på att jag har bortprioriterat er, svikit er, kastat er på söphögen – kalla det vad ni vill. Nu är jag hur som haver tillbaka! Framöver kommer ni kunna njuta av många spännande och matnyttiga inlägg. Så kom tillbaka då och då, för guds skull!
Vi åt finlunch och firade Frank som hade fyllt år i februari. Samtidigt firade vi också att vi snart var klara med fem års studier. Här är ett glatt gäng som var firade att de var klara med sin opponering!Jag och Vilmer Vimmerby firade dagen efter med att äta finbrunch ute på stan. <3Jag älskar English breakfast otroligt mycket. Jag måste tillbaka till det här stället igen inom kort! STHLM Brunch Club heter det. Mina föräldrar kom till Stockholm dagen innan examensceremonin. Mamma hade varit gullig och ordnat hotellnatt för mig också. Vi åt på en mysig restaurang som hette “Spisa hos Helena” som hade väldigt god mat och mycket trevlig personal. Innan själva ceremonin samlades vi i klassen på gräsmattan för att dricka lite bubbel och mingla. GustavsbergsgängetMe and my uppsatspartner VilmerErica och OliviaVi hade en köpt en gemensam gåva till en kille i klassen som heter Yahya, som ställt upp genom att hämta gamla tentor.Les hommesLes femmesMina päron och syster var stolta över mig.Vi åt ljuvlig mat på en restaurang som heter Rost.Amy älskade maten.Pappa var gullig och bjöd på spa dagen efter! Det var världens bästa sätt att ladda upp inför aftonens examensfest. Kärlek!Vilken fantastisk kvinna!Smile!Dagen efter examensfesten bjöd monsieur français mig på lyxrestaurang. Nu när det har mer än en vecka sedan besöket tänker jag fortfarande tillbaka den här upplevelsen. Det var så otroligt gott. Helt oväntat gott. Jag har aldrig i mitt liv upplevt så starka känslor inför mat tidigare i mitt liv. Jag grät av lycka när jag åt desserten. Jag är så otroligt tacksam över den här examensgåvan.
Förrätt
Grillad vit sparris Grön & gul zucchini, pistagenötter, picklad jalapeño, curry- & saffranolja & smörad fermenterad sparrisjuice
Huvudrätt
Moules à la crème Jalapeñoaioli, champagnegrädde, grillad lökolja, persilja & pommes frites
Efterrätt
Syrlig rabarbersorbet med oolong mousse & fjällbjörksolja
Dagen efter gick vi till slottet för att leta efter pappa kungen. Vi fann hans son C-P istället.